Ruszają pożyczki na budowę internetu szerokopasmowego

Alior Bank jako pierwszy podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na udzielanie firmom telekomunikacyjnym preferencyjnych „pożyczek szerokopasmowych”. Pożyczki będą przeznaczone dla przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej (ISP) i będą udzielane na projekty związane z budową infrastruktury szerokopasmowego internetu.

Pożyczki to alternatywa dla dotacji z POPC 1.1

O pożyczkę będzie mógł się ubiegać każdy ISP, niezależnie od tego w jakiej części kraju planuje budowę swojej sieci. Stanowi to istotną różnicę w stosunku do dotacji, jakie będą dostępne od grudnia 2017 r. dla operatorów w ramach POPC 1.1 i które będzie można wykorzystać wyłącznie na obszarach o niskim wskaźniku dostępności szerokopasmowych sieci internetowych tzw. „białych plam”.

Pożyczki będą udzielane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC). Za pośrednictwem Alior Banku, do firm telekomunikacyjnych z całego kraju trafi 40 mln zł z możliwością zwiększenia tej kwoty do 100 mln zł. Oficjalny komunikat głosi, że pożyczki mają ruszyć już we wrześniu 2017 roku.

Warunkiem możliwości ubiegania się o preferencyjne finansowanie jest:

  • posiadanie statusu przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego (potwierdzonego wpisem do Rejestru Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych) oraz
  • realizacja inwestycji w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej, która zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu o minimalnej przepustowości 30Mb/s.

Jeżeli powyższe warunki są spełnione, to tacy przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pożyczkę w wysokości od 20 tys. zł do 10 mln zł, z okresem kredytowania nawet do 15 lat.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą telekomunikacyjnym i szukasz korzystnego finansowania dla planowanej inwestycji – zgłoś się do nas. Jesteśmy krajowym liderem w pozyskiwaniu środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas lub przejdź na naszą stronę poświęconą tematyce dotacji UE na budowę sieci internetu szerokopasmowego www.provado.pl.