Jak zwiększyć szanse firmy na dotację z 1.7 RPO WZ?

Przedsiębiorcy, którzy zaplanują realizację inwestycji na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (Szczecin, Stargard, Świnoujście oraz okolice) mogą się obecnie ubiegać o dotacje unijne na rozwój swojej oferty produktowej, zwiększenie efektywności produkcji, czy też zmianę procesu produkcyjnego. Maksymalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi 55%, można zatem przypuszczać, że o dofinansowanie będzie ubiegać się wiele firm. Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dotacji w ramach Działania 1.7 RPO WZ? – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

10 kryteriów które pozwolą Ci zwiększyć szanse na dotację unijną 1.7 RPO WZ

1. Zadbaj o to, aby realizacja inwestycji wpłynęła w jak największym stopniu na konkurencyjność Twojej firmy – im bardziej zwiększy się Twój potencjał, tym lepiej.

2. Jeżeli Twoja inwestycja wymaga uzyskania pozwoleń budowlanych i dokumentów środowiskowych (tzn. dokumentów, które są niezbędne do rozpoczęcia realizacji projektu) – postaraj się uzyskać je przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

3. Przeanalizuj, czy w wyniku realizacji Twojego projektu dojdzie do wdrożenia innowacji produktowej i/lub procesowej. Następnie zweryfikuj, jaka będzie skala Twojej innowacji – ponadregionalna, krajowa, a może międzynarodowa? Oceń również, ile innowacji procesowych i produktowych wdrożysz w ramach swojej inwestycji.

4. Być może Twoja inwestycja wymaga utworzenia większej liczby miejsc pracy? Jeżeli tak, to wpłynie to bardzo pozytywnie na ocenę Twojego projektu.

5. Zastanów się, z jakich źródeł chcesz sfinansować projekt przed otrzymaniem refundacji z UE. Jeżeli zdecydujesz się na kredyt bankowy, zadbaj o to, aby Twój bank potwierdził, że udzieli Ci kredytu w przypadku przyznania dofinansowania.

6. Jeśli Twoja firma realizowała już inwestycje unijne – wpłynie to pozytywnie na ocenę “wykonalności” Twojego projektu.

7. Przeanalizuj, gdzie chcesz realizować swój projekt – być może korzystna okaże się dla Ciebie realizacji inwestycji na obszarze inwestycyjnym, który uzyskał już wsparcie unijne w ramach RPO WZ.

8. Oceń również, czy Twój projekt jest komplementarny w stosunku do innych inwestycji realizowanych w ramach Strategii ZIT SOM.

9. Spraw, aby Twoja inwestycja przyczyniła się do nawiązania współpracy z innymi firmami z obszaru SOM.

10. Oceń, czy musisz ubiegać się o pełną kwotę przysługującego Ci dofinansowania? Być może jesteś w stanie zrealizować swoją inwestycję ubiegając się o mniejszą niż maksymalną kwotę dotacji?

Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy Twoja inwestycja wpisuje się w wymagania Działania 1.7 RPO WZ skontaktuj się z nami – nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i w razie potrzeby przygotują dla Ciebie pełną dokumentację unijną projektu.

Dodatkowe informacje na temat dotacji dla firm w ramach Działania 1.7 RPO WZ znajdziesz na naszej stronie w dziale „aktualności dla firm” oraz w naszym informatorze.